امروز : ۱۳۹۶-۱۰-۲۹ ۱۰:۵۸
آخرین بروز رسانی : ۱۳۹۶-۱۰-۲۹ ۱۰:۵۷
مهم ترین دلایل افزایش نرخ ارز در کشور/ مهار تورم با حذف دلار/ آمریکا بر اقتصاد ایران تسلط دارد، باید دلار و یورو را از مبادلات اقتصادی حذف کرداجرای نخستین اعدام سال ۲۰۱۸ در آمریکاپیشنهاد اندیشکده «بلفر» به واشنگتن برای حمایت از آشوب های ایران با کاهش بهای نفت«صندوقچه اسرار السیسی» در رأس سازمان اطلاعات مصر؛ ابعاد و معانینافذ عزام: هیچ فلسطینی «معامله قرن» را نخواهد پذیرفتهیات ارشد نظامی-اطلاعاتی ترکیه در مسکو با روس ها دیدار کردگفتگویی با «جره می رنر»؛ رو در رو با شرایطی مخوفخرید بلیت برای حفظ کف فروش، اجحاف در حق بقیه فیلمهاستمونولوگ: سیلوستر استالونه درباره راکیپاس کاری دستگاه ها برای تعیین احراز شهادت آتش نشانان
  • پست الکترونیکی
  • رمز عبور
برای عینیت بخشی نظریات علوم انسانی اسلامی، باید زیست بوم مناسب فراهم شود/ بی نیاز از علوم انسانی متداول نیستیم
نسیم
کاربردی بودن یک پژوهش به تنهایی مقدمات عملی شدن نتایج آن را فراهم نمی کند بلکه مساله مهم‌تر، وجود زیست‌بوم مناسب برای عینیت بخشی به نظریه‌ها است.

نسیم آنلاین | برای عینیت‌بخشی نظریات علوم انسانی اسلامی، باید زیست‌بوم مناسب فراهم شود/ بی‌نیاز از علوم انسانی متداول نیستیم

به گزارش خبرنگار آئین و اندیشه خبرگزاری فارس، سال ها است در کشور بحث تحول در علوم انسانی و تاسیس علوم انسانی اسلامی مطرح است و در این راه نهادهای متعددی نیز با همین هدف تاسیس شده آند.

حجت الاسلام رضا غلامی، رئیس موسسه علوم انسانی اسلامی صدرا در گفتگو با خبرنگار ما به بررسی کلی میزان موفقیت این دستگاه ها و چگونگی نیل به اهداف در علوم انسانی اسلامی پرداخته است. آنچه می خوانید متن این گفتگو است:

فارس: نهادهای متعددی برای شالوده ریزی علوم انسانی بر اساس دیدگاه اسلامی تاسیس شده است، این نهادها را تا چه حد موفق می دانید؟ نقاط قوت و ضعفشان چیست؟

بله؛ امروز دانشگاهها و مراکز متعددی را می توان سراغ گرفت که به نحو مستقیم یا غیر مستقیم به دنبال تاسیس یا تکامل علوم انسانی اسلامی هستند. مانند پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، دانشگاه باقرالعلوم (ع) یا دانشگاه امام صادق (ع) و غیره؛ به نظر من این مجموعه ها با ملاحظه امکانات ناچیزی که در اختیار داشتند و همچنین دشواری ها و پیچیدگی های تحول در علوم انسانی موفق بوده اند لکن این سخن به معنای فقدان ضعف و کاستی در فعالیت این مجموعه ها نیست. بعضی پژوهشگاهها و دانشگاههایی که مد نظر شما هستند، می توانستند کارهای بزرگ تری بکنند یا کارهای آنها می توانست هوشمندانه و کیفی تر باشد. ولی سرجمع معتقدم این ها موفق عمل کرده اند.

فارس: راهی که برای پیاده سازی ماحصل تحقیقات و پژوهش ها در خصوص علوم انسانی اسلامی در ساحت عمل باید طی کنیم کدام است؟ این علوم در چه بخش هایی از نظام به صورت عملی امروز جاری است؟

من در این زمینه سخنرانی مفصلی داشتم که در شماره قبلی فصلنامه علوم انسانی اسلامی چاپ شده است. در آن سخنرانی به ظرایف این قضیه پرداخته ام. خلاصه مطلب این است که کاربردی بودن یک پژوهش به تنهایی مقدمات عملی شدن نتایج آن را فراهم نمی کند. مساله مهم تر، وجود زیست بوم مناسب برای عینیت بخشی به نظریه هاست. گاهی زیست بوم مناسب هم موجود است اما سیستم مدیریتی به دلایل گوناگون از جمله ناتوانی، نه گرایشی به بهره برداری از نظریات دارد و نه اگر گرایش هم داشته باشد، موفقیتی کسب می کند. لذا حرف من این است که علوم انسانی اسلامی زمانی در عمل اثرگذار است که دولت قدرتمند اسلامی به معنی دقیق کلمه حیات داشته باشد.

فارس: از لحاظ روش شناسی، تفاوت اصلی و ماهوی بین علوم انسانی فعلی و علوم انسانی اسلامی چیست؟ آیا اشتراکاتی هم دارند؟

برای درک تفاوت های روش شناختی میان این دو نوع علم، جا دارد علاقمندان به درس گفتار من در مدرسه آفاق که دو سال پیش برگزار شد مراجعه کنند. محقق گرانقدر دکتر احمد حسین شریفی در کتاب گران سنگشان با عنوان روش شناسی علوم انسانی اسلامی نیز مفصل این سئوال را پاسخ داده اند. من نظریه ای دارم تحت عنوان منطقه بندی علوم انسانی. بر اساس این نظریه، در بعضی مناطق علوم انسانی صرفا منبع و روش وحی و در بعضی مناطق، منبع و روش عقل برهانی و در مناطق دیگری منبع و روش تجربه و عقل ابزاری در انواع گوناگون خود، صلاحیت حضور و به تبع آن، کاربرد دارند. در این میان، مناطقی هم هست که همه منابع و روش ها حضور دارند و با یکدیگر در فهم و حل مسائل هم افزایی می کنند. بر این اساس، علوم انسانی اسلامی حتما از نقاط قوت و مزایای علوم انسانی سکولار استفاده می کند لکن این استفاده تابع منطق روشنی است.

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.


2018-01-13T12:11:00Z
http://nasimonline.ir/print/2154456
عبارت های معنایی کشف شده در این متن :
System.Web.Services.Protocols.SoapException: Server was unable to process request. ---> System.Data.SqlClient.SqlException: A network-related or instance-specific error occurred while establishing a connection to SQL Server. The server was not found or was not accessible. Verify that the instance name is correct and that SQL Server is configured to allow remote connections. (provider: SQL Network Interfaces, error: 26 - Error Locating Server/Instance Specified) at System.Data.ProviderBase.DbConnectionPool.TryGetConnection(DbConnection owningObject, UInt32 waitForMultipleObjectsTimeout, Boolean allowCreate, Boolean onlyOneCheckConnection, DbConnectionOptions userOptions, DbConnectionInternal& connection) at System.Data.ProviderBase.DbConnectionPool.TryGetConnection(DbConnection owningObject, TaskCompletionSource`1 retry, DbConnectionOptions userOptions, DbConnectionInternal& connection) at System.Data.ProviderBase.DbConnectionFactory.TryGetConnection(DbConnection owningConnection, TaskCompletionSource`1 retry, DbConnectionOptions userOptions, DbConnectionInternal oldConnection, DbConnectionInternal& connection) at System.Data.ProviderBase.DbConnectionInternal.TryOpenConnectionInternal(DbConnection outerConnection, DbConnectionFactory connectionFactory, TaskCompletionSource`1 retry, DbConnectionOptions userOptions) at System.Data.SqlClient.SqlConnection.TryOpenInner(TaskCompletionSource`1 retry) at System.Data.SqlClient.SqlConnection.TryOpen(TaskCompletionSource`1 retry) at System.Data.SqlClient.SqlConnection.Open() at EntityExtractor.ner.NER1(String password, String inputstring) in C:\Projects\LateslaEcoAdvisor\EntityExtractor\ner.asmx.cs:line 95 --- End of inner exception stack trace ---
تمامی مطالب این سایت توسط یک نرم افزار گردآوری می شود و تیترخبر مسئولیتی دربرابر درستی مطالب ندارد.