امروز : ۱۳۹۶-۱۰-۲۸ ۱۱:۱۱
آخرین بروز رسانی : ۱۳۹۶-۱۰-۲۸ ۱۱:۰۸
آغاز لایروبی در بندر اروندکنارمنع 3 قوه از گرفتن سود سپردهجزئیات حمله به کارگر معترض هفت تپهروزگار مهندس بازرگان در قامت نماینده مجلسدربی کاملاً زنانه و گلایه های بانوان فوتبالیستسوزش آتش سانچی، خنکای آب شفافیت«پدافند هوایی» نجران عربستان هدف موشک قرار گرفتچرا بازار عراق دستِ ایران نیست؟سعید نوشته بود دلم روضه حر می خواهد/ سعید هیچ سالی عید در خانه نبودتلگرام کارکردهای ضد امنیتی و مداخله جویانه دارد/این پیام رسان در قبال حریم خصوصی کاربران هیچ مسئولیتی ندارد/ انفعال دولت؛ دلیل اصلی رشد تلگرام در ایران
  • پست الکترونیکی
  • رمز عبور
وام 15 میلیونی ازدواج چه شد؟
صدای ایران

با وجود این که پیشنهاد مجلس برای افزایش وام ازدواج به ۱۵ میلیون تومان با توجه به شرایط موجود چندان از سوی بانک ها قابل پذیرش نبود و تامین منابع لازم را شرط اصلی پرداخت می دانستند، قبل از این که در مجلس به تصویب نهایی برسد دولت پیش دستی کرده و از موافقت با آن خبر داده است، اما تاکنون هیچ مسئول اقتصادی یا بانکی در رابطه با چگونگی تامین منابع لازم برای افزایش ۵۰ درصدی وام ازدواج پاسخی ارائه نکرده است.
به گزارش صدای ایران از ایسنا، بعد از افزایش پرچالش وام ازدواج از سه به ۱۰ میلیون تومان در سال ۱۳۹۵ که با پیشنهاد رشد ۳۰۰ درصدی از سوی مجلس همراه شده و بانک ها هم به دلیل کمبود منابع قرض الحسنه با این حد افزایش مخالف بودند، در سال جاری و در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۳۹۷ افزایش مجدد تسهیلات ازدواج تا ۵۰ درصد مطرح شد.
در حالی این تصمیم کمیسیون های اجتماعی و اقتصادی مجلس به نظر می رسید که با شرایط حاکم بر منابع قرض الحسنه و البته جاری بانک ها مورد تایید قرار نگیرد و در نهایت بازنگری و به طور شفاف تری بررسی شود که اخیرا رئیس جمهوری رسما از موافقت با افزایش وام ازدواج خبر داده و به دنبال آن کرباسیان-وزیر اقتصاد- بر این رشد تاکید کرده است. این در حالی است که وزیر اقتصاد با وجود اعلام موافقت با افزایش سقف وام ازدواج هیچ توضیحی در رابطه با این موضوع که قرار است منابع اضافه شده بر آن چگونه تامین شود، ارائه نکرده است. از سوی دیگر رئیس کل بانک مرکزی موضع خود را طوری اعلام کرده که نشان می دهد با وجود موافقتی که می تواند با افزایش وام ازدواج داشته باشد، اما به گونه ای آن را منوط به تامین منابع لازم دانسته است. سیف اعلام کرده که خوشحال می شود اگر بانک ها بتوانند برای پرداخت وام ازدواج اقدام کنند، ولی باید تلاش کرد منابع قرض الحسنه بانک ها بیشتر تقویت و تجهیز شودتا بتوانند تکالیف تعیین شده را انجام دهند.
این موضع رئیس کل بانک مرکزی تا حدی به سمت شرایط سخت بانک ها برای تامین مالی تسهیلات تکلیفی آنها سوق دارد. اگر قرار باشد مبلغ وام ازدواج از ۱۰ به ۱۵ میلیون تومان افزایش یابد، منابع مورد نیاز برای آن نیز رشد خواهد کرد. اکنون سالانه حداقل یک میلیون فقره وام ازدواج پرداخت می شود که حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان منابع نیاز دارد، بنابراین اگر قرار باشد این رقم به ۱۵ میلیون تومان افزایش یابد، باید بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان شبکه بانکی منابع قرض الحسنه در اختیار داشته باشند که البته با توجه به اعلامی که از سوی بانک ها وجود دارد چنین مبلغی در اختیار آنها نیست. از این رو از سال گذشته و براساس تکلیف قانون بودجه به سمت استفاده از منابع جاری حرکت کرده اند. منابع جاری بانک ها جزو وجوه در جریان آنها بوده و بنابر گفته مدیران عامل بانک ها قابلیت استفاده برای وام های با بازپرداخت چند ساله ندارد چرا که حساب جاری مشتریان، حساب در حال گردش بوده و مشتری مبلغ موجود این حساب را مطالبه می کند، بنابراین اختصاص آن به تسهیلات موجب ایجاد مشکلاتی برای بانک ها در تامین وجوه در گردش خواهد شد.
با وجود موافقت هایی که با افزایش وام ازدواج وجود داشته و مورد تایید دولت قرار گرفته است و البته با توجه به این که این افزایش اتفاق خوشایندی هم برای جوانان به شمار می رود، ولی جای خالی برای توضیحات نمایندگان مجلس و به دنبال آن وزیر اقتصاد و همچنین بانک مرکزی در رابطه با چگونگی تامین مبلغ حداقل ۵۰۰۰ میلیاردی که برای سال آینده به منابع مورد نیاز تسهیلات ازدواج اضافه می شود، وجود دارد.
در سویی دیگر موافقان وام ازدواج در خارج از دولت تاکید دارند که به هرحال با توجه به این که در سال جاری بانک ها توانستند طی طرح ضربتی صف وام ازدواج را تا حد قابل ملاحظه ای کاهش داده و اکنون تسهیلات ۱۰ میلیون تومانی را هم پرداخت می کنند، در نهایت این قدرت در آنها وجود دارد که بتوانند تسهیلات ۱۵ میلیون تومانی را هم پرداخت کنند. این در حالی است که مدیران عامل بانک ها عنوان می کنند اکنون در هر ماه مجموعه شبکه بانکی حدود ۷۰ تا ۱۰۰ هزار فقره ازدواج تسهیلات پرداخت می کنند، ولی اگر قرار است سقف وام ازدواج افزایش یافته ولی منابع جدیدی در نظر گرفته نشود، این پرداخت به حدود ۶۰ هزار فقره در هر ماه کاهش یافته و موجب طولانی شدن صف وام و در انتظار ماندن جوانان خواهد شد.
2018-01-13T21:11:00Z
http://sedayiran.com/fa/news/175023/وام-15-میلیونی-ازدواج-چه-شد
عبارت های معنایی کشف شده در این متن :
System.Web.Services.Protocols.SoapException: Server was unable to process request. ---> System.Data.SqlClient.SqlException: A network-related or instance-specific error occurred while establishing a connection to SQL Server. The server was not found or was not accessible. Verify that the instance name is correct and that SQL Server is configured to allow remote connections. (provider: SQL Network Interfaces, error: 26 - Error Locating Server/Instance Specified) at System.Data.ProviderBase.DbConnectionPool.TryGetConnection(DbConnection owningObject, UInt32 waitForMultipleObjectsTimeout, Boolean allowCreate, Boolean onlyOneCheckConnection, DbConnectionOptions userOptions, DbConnectionInternal& connection) at System.Data.ProviderBase.DbConnectionPool.TryGetConnection(DbConnection owningObject, TaskCompletionSource`1 retry, DbConnectionOptions userOptions, DbConnectionInternal& connection) at System.Data.ProviderBase.DbConnectionFactory.TryGetConnection(DbConnection owningConnection, TaskCompletionSource`1 retry, DbConnectionOptions userOptions, DbConnectionInternal oldConnection, DbConnectionInternal& connection) at System.Data.ProviderBase.DbConnectionInternal.TryOpenConnectionInternal(DbConnection outerConnection, DbConnectionFactory connectionFactory, TaskCompletionSource`1 retry, DbConnectionOptions userOptions) at System.Data.SqlClient.SqlConnection.TryOpenInner(TaskCompletionSource`1 retry) at System.Data.SqlClient.SqlConnection.TryOpen(TaskCompletionSource`1 retry) at System.Data.SqlClient.SqlConnection.Open() at EntityExtractor.ner.NER1(String password, String inputstring) in C:\Projects\LateslaEcoAdvisor\EntityExtractor\ner.asmx.cs:line 95 --- End of inner exception stack trace ---
تمامی مطالب این سایت توسط یک نرم افزار گردآوری می شود و تیترخبر مسئولیتی دربرابر درستی مطالب ندارد.